Fontanna herbowa - pomnik hafciarki

Powstała w 2018 jubileuszowa fontanna herbowa położona w sercu makowskiego rynku to swoisty hołd dla hafciarskiej tradycji miasta. Odlany z brązu pomnik przedstawia skupioną na pracy hafciarkę ubraną w strój ludowy, oraz symbol miasta w postaci maków. Autorem pomnika jest mieszkający w Makowie Podhalańskim artysta rzeźbiarz Wiesław Kwak. 

Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin

Ulokowany na wzniesieniu makowski kościół – Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin, powstał w latach 1697-1701, a w 1828 r. został rozbudowany, uzyskując współczesny kształt. Obecny późnoklasycystyczny kościół to czwarta świątynia zbudowana w tym miejscu. Centralne miejsce w ołtarzu głównym zajmuje łaskami słynący obraz Matki Bożej Makowskiej – Opiekunki i Królowej Rodzin.  Obraz wykonany został zapewne w jednym z krakowskich warsztatów pod koniec XVI w. a jego kult zaczął rozwijać się już na pocz. XVII w., gdy znajdował się jeszcze w starszym drewnianym kościele. W 1979 r., podczas mszy św. odprawianej na krakowskich Błoniach wizerunek Makowskiej Pani został ukoronowany przez papieża Jana Pawła II

Paczosówka

XIX wieczny dworek nazywany “Paczosówką” wybudowany został  w latach 1892-1896 dla notariusza Aleksandra Paczoskiego. W okresie międzywojennym działał tu modny pensjonat prowadzony przez jego córkę Janinę Paczoską. Obok wejścia na elewacji budynku  umieszczona jest marmurowa tablica z popiersiem Józefa Piłsudskiego, który przebywał w Makowie w 1914 roku, a w 1931 r. otrzymał honorowe obywatelstwo miasta. Obecnie w Paczosówce” mieści się biblioteka, a kilka pomieszczeń zajmuje Izba Regionalna założona  z inicjatywy miejscowych regionalistów Emila Wacyka i Kazimierza Stopy. Znajdują się tu dawne przedmioty codziennego użytku, pamiątki z czasów II wojny światowej, a także piękna kolekcja makowskiego haftu.

Figura Matki Bożej Niepokalanie Poczętej

W północno -wschodniej  części rynku stoi wczesno barokowa kapliczka z figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej zbudowana prawdopodobnie pod koniec XVII lub na pocz. XVIII w. . Figura od połowy XIX w, kiedy dzięki modlitwom przy niej ustała panująca epidemia, cieszy się  dużą czcią wśród mieszkańców Makowa. Figura jako jedyny element infrastruktury architektonicznej rynku wyszła bez szwanku z niszczycielskiej powodzi, która nawiedziła Maków w 2001 r.

Zabytkowy gmach dawnej szkoły hafciarskiej

Zbudowany w 1896 r. budynek, w którym w okresie dwudziestolecia międzywojennego mieściła się  Krajowa Szkoła Hafciarska, jedna z nielicznych tego typu szkół w kraju. Dzięki niej Maków stał się prawdziwą stolicą haftu. Później przez lata swą siedzibę miał tutaj, bezpośrednio nawiązujący do tradycji szkoły hafciarskiej – Zespół Szkół im. św. Jana Kantego. Szkoła hafciarska i hafciarstwo to jeden z najważniejszych symboli Makowa Podhalańskiego. Już na początku swojego istnienia wykonywane tu prace były nagradzane na międzynarodowych targach w Paryżu czy we Lwowie i przyniosły Makowowi sławę oraz miano stolicy haftu. W ciągu kilku dekad działalności mury szkoły opuściło kilka tysięcy absolwentek.

Sanatorium

Na zboczu Łysej Góry znajduje się budynek dawnego sanatorium kolejowego. Obiekt został oddany do użytku w 1934 r. jako Dom Wypoczynkowy Rodziny Kolejowej i był jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w międzywojennej Polsce. Obiekt dysponował  85 pokojami dla gości, były tu sale sale brydżowe, restauracje, kluby, czytelnie. Można było też korzystać z kortów tenisowych i sal gimnastycznych. Przed budynkiem znajduje się wysoki obelisk, na którym znajdowała się płaskorzeźba popiersia Józefa Piłsudskiego uroczyście odsłonięta w 1936 r. Tablica zaginęła podczas okupacji hitlerowskiej. Obecnie w budynku mieści się oddział jednego z krakowskich szpitali.

Kaplica filasowa

Kaplica popularnie nazywana “Kaplicą Filasową” ufundowana została  w 1845 r. przez Jana Kantego i Reginę Filasów .  Jej bryła nawiązuje do kształtu prezbiterium makowskiego kościoła. Wewnątrz, w centrum ołtarza, znajduje się obraz św. Jana Kantego, a poniżej – wizerunek Matki Bożej.  Wokół kapliczki stoją wiekowe dęby – pomniki przyrody.

Hamernia

Mieszcząca się tuż obok ruin huty “Maurycy” zabytkowa willa nazywana “Hamernią” została wybudowana w 1920 roku przez Benedykta Kasprzyka, który przybył do Makowa w 1900 roku, obejmując posadę prezesa sądu grodzkiego. Po wojnie przez wiele lat funkcjonował tu internat szkoły hafciarskiej. Obecnie w odrestaurowanym niedawno obiekcie znajduje się prywatna przychodnia lekarska.

Dworzec kolejowy

Budynek stacji kolejowej w Makowie wzniesiony w roku 1883 podczas budowy linii tzw. kolei transwersalnej to typowy przykład  austro-węgierskiej architektury kolejowej z tamtego okresu. Uruchomienie linii kolejowej biegnącej przez Maków w 1884 r. niezwykle przyczyniło się do rozwoju gospodarczego i turystycznego miasta.  Stacja kolejowa w Makowie nabrała szczególnego znaczenia w 20-leciu międzywojennym, kiedy to za sprawą działającego w mieście jednego z najnowocześniejszych ówcześnie sanatoriów w Polsce, zatrzymywały się tu niemalże wszystkie ważne pociągi, w tym słynna Luxtorpeda.

Bank

XIX wieczny budynek banku z  1893 r. usytuowany jest niedaleko rynku, Mieściła się tu pierwotnie siedziba Towarzystwa Pożyczkowego „Wzajemna Pomoc”, a od 1896 r. część pomieszczeń przeznaczono na potrzeby Krajowej Szkoły Hafciarskiej. Siedziba towarzystwa pełniła bardzo ważną role w życiu społecznym miasta, oprócz decyzji o powołaniu i wspieraniu szkoły hafciarskiej, to tutaj właśnie w 1905 r. zawiązał się Oddział Babiogórski Towarzystwa Tatrzańskiego, który wytyczył pierwsze polskie szlaki turystyczne w Beskidach Zachodnich, a także przyczynił się do powstania legendarnego schroniska na Markowych Szczawinach.

Stary magistrat.

Bardzo  ciekawym przykładem budownictwa z końca XIX w. jest stojący tuż obok rynku gmach dawnego magistratu  z 1898 r., będący także siedzibą władz powiatu makowskiego w latach 1924-1932. Na jego szczycie uwagę zwracają herb miasta i figura orła z rozpostartymi skrzydłami. W budynku przez wiele ostatnich lat znajdowała się poczta. Obecnie swoją siedzibę ma tutaj makowski GOPS.

Kompleks sportowo – rekreacyjny (skatepark, siłownia plenerowa)

Kompleks sportowo – rekreacyjny to wspaniałe miejsce do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu dla osób w każdym wieku. Początki położonego przy ul. Grzechyńskiej kompleksu sięgają 2013 r. kiedy stanęły tu pierwsze urządzenia skateparku. W ciągu kolejnych lat obiekt był sukcesywnie  rozbudowywany, dzięki czemu stał się miejscem, w którym mogą teraz spędzać czas miłośnicy najróżniejszych aktywności na świeżym powietrzu. Oprócz skateparku  znajduje się tutaj siłownia plenerowa, stoły pingpongowe i tor rowerowy BMX, a przy szachowych stolikach spotykają się miłośnicy królewskiej gry – szachów. W sąsiedztwie obiektu znajduje się stadion, założonego w 1926 r. klubu sportowego “Halniak”, a także kompleks sportowy “Orlik”. Odbywają się tutaj liczne zawody sportowe, turnieje i konkursy dla osób w każdym wieku.

Strefa rekreacyjno - sportowa, tęznia

Położona przy ul. Jodłowej strefa rekreacyjno-sportowa to wspaniałe miejsce do aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Znajduje się tu siłownia plenerowa, tężnia solankowa, stół pingpongowy, oraz stoliki do gry w szachy. W tężni wykorzystywana jest oryginalna Solanka z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr wydobywana  od ponad 120 lat z odwiertu „KORONA” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie Solanka z głęboko położonych złóż wód leczniczych jodowo-bromowych.

Platforma widokowa

Na zboczu Makowskiej Góry znajduje się platforma widokowa z wiatą, w której mogą odpocząć strudzeni drogą turyści. Punkt widokowy wyposażony jest w lunety, przez które można podziwiać panoramę miasta i dalsze pasma górskie. Z platformy rozciąga się piękny widok na Pasmo Jałowieckie i Pasmo Babiogórskie. Możemy stąd zobaczyć nie tylko królową Beskidów – Babią Górę, ale przy dobrych warunkach pogodowych również piękną panoramę Tatr.Platforma powstała w ramach mikroprojektu „Tam i z powrotem – śladami przeszłości. Maków Podhalański – Zubrohlava”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Zrealizowano w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego, tytuł operacji: „Stworzenie interaktywnej mapy ścieżek edukacyjno-kulturowych wraz z aplikacją mobilną na telefon na terenie Makowa Podhalańskiego”